CZAS

z cyklu Pod lupą

autor: Marzena Palka

Czas jest kolejną pracą malarską wchodzącą w skład cyklu Wydarte. Seria prac, w której chciałam skłonić do refleksji nad własnym szczęściem ukazując życiowe wydarcia to obrazowo symboliczne momenty naszego życia.  

Obraz Czas namalowany w technice olejnej to dzieło na okrągłym podobraziu o średnicy 15cm dodatkowo wzbogaconym o otaczające go wydarte płócienne skrawki, na których widzimy jego kontynuacje kolorystyczną. Praca ta jest obiektem ruchomym, który zgodnie ze wskazówkami zegara wolno zatacza koło. Wchodził on w skład indywidualnej wystawy Wydarte, gdzie po raz pierwszy można było go zobaczyć w Miejskiej Galerii Sztuki działającej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej w 2024 roku.

Weźmy Czas „pod lupę”…

Czas; ruchomy obraz-obiekt; olej na płótnie; śr. 15 cm; 2023

…obraz przedstawia kobietę inspirowaną Mleczarką autorstwa holenderskiego malarza Jana Vermeera van Delft, namalowaną przez niego w latach 1658-1661. Ukazana na nim prosta kobieta przy swoich codziennych obowiązkach i powinnościach życia w spokoju wykonuje kolejną czynność w trakcie dnia. 

Nie jest to odtworzenie całej sceny, a jedynie tytułowe wydarcie Mleczarki i przeniesienie w inne otoczenie. Postać choć statyczna to sama w sobie ma niesamowitą umiejętność poruszania serc, nie tylko ze względu na piękno dobranych kolorów, ale i emanowanie delikatnością i spokojem. W mojej wersji otacza ją zalewająca fala błękitów przywodzących na myśl płynącą wodę, która jest symbolem życiodajnej siły, ale i nieustannej zmienności charakterystycznej dla naszego istnienia. Woda to życie i wynikające z niego przemiany oraz przemijanie, a co za tym idzie także upływający czas.

Już w wierszu Wisławy Szymborskiej pt. Vermeer autorka zachwyca się owym obrazem skłaniającym do refleksji pisząc tak:

 

Dopóki ta kobieta z Rijksmuseum
w namalowanej ciszy i skupieniu
mleko z dzbanka do miski
dzień po dniu przelewa,
nie zasługuje Świat
na koniec świata.

 


Zajęta codziennymi obowiązkami dzień po dniu wykonuje czynności, a życie przemija. Tytułowy Czas to nie przypadek, jest on elementem spajającym nasze wszelkie życiowe momenty, zarówno szczęśliwe jak i te trudne. Czas definiuje wszystko z czym musimy się zmierzyć, ma nad nami władzę, bo choć byśmy chcieli nie zatrzyma się ani na chwilę. Życie pomimo trudów i tak musi płynąć dalej. Czy jak Mleczarka winniśmy spokojnie podejść do jego nieuchronnego przemijania bo póki mleko z dzbanka do miski dzień po dniu przelewa świat będzie trwał? Pewnym jest, że życie jak koło będzie się zataczać, a wskazówki zegara sekunda po sekundzie będą gnać do przodu, jednak w codziennych zmaganiach pamiętajmy by nie zapomnieć o nas samych, naszym szczęściu, a także rozwoju, bo choć nieustannie płynie woda, przemija czas, kobieta z Rijksmuseum mleko przelewa, cały świat trwa, to nasz Świat jakim jest życie przeżywamy tylko raz.


Czas – element spajający nasze życiowe wydarcia, nieuchronnie przemijający, mający niewyobrażalną moc, który daje nam możliwości – jak go wykorzystasz?