ODWAGA

z cyklu Pod lupą

autor: Marzena Palka

Odwaga jest pracą malarską wchodzącą w skład cyklu Wydarte, którego głównym przesłaniem jest skłonienie do zmian, refleksji nad własnym szczęściem i symboliczne ukazanie życiowych wydarć – momentów, przed którymi każdy z nas prędzej czy później może stanąć podczas swojej życiowej wędrówki. Są to rzeczy o tyle ważne, że czas płynie nieubłaganie, a zmiany, choć czasem trudne są potrzebne, gdyż tkwienie w miejscu sugeruje brak rozwoju, a co za tym idzie utratę możliwości i zahamowanie naszego potencjału. Każdy z nas boryka się z wieloma trudami, czasem zatrzymanie się i przeanalizowanie różnych dróg może pomóc w podjęciu działania, które doprowadzić ma do poczucie zadowolenia i wewnętrznej harmonii. 

Obraz Odwaga jest dziełem o niewielkich rozmiarach (10 x 10 cm) dodatkowo wzbogaconym o otaczające go wydarte płótno, na którym możemy zobaczyć kontynuacje kolorystyczną pracy. Wchodził on w skład indywidualnej wystawy Wydarte, gdzie po raz pierwszy można było go zobaczyć w Miejskiej Galerii Sztuki działającej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej w 2024 roku.

Weźmy Odwagę „pod lupę”…

Odwaga; obraz-obiekt; olej na płótnie; 10 x 10 cm; 2022

…obraz przedstawia kobietę inspirowaną jedną z Gracji z obrazu Trzy Gracje autorstwa Petera Paula Rubensa, niesamowitego malarza flamandzkiego epoki baroku. Trzy Gracje to boginie z mitologii greckiej, symbole piękna, wdzięku i radości, które znajdowały się w podążającym za Afrodytą orszaku. 

W mojej pracy nie jest to jednak odtworzenie całej sceny dzieła Wielkiego Mistrza, ale tytułowe wydarcie jednej postaci i przeniesienie w inne otoczenie. Zabieg ten ma na celu zachęcenie widza do refleksji na temat życia oraz zadania sobie pytania o własne szczęście. 

Zawsze kojarzona jako element większej całości Gracja traci na swojej indywidualności. Moment wydarcia jakiego dokonuje wymaga ogromnej odwagi – wyrywa się z rąk narzuconych jej ról i przestaje tkwić jako fragment definiującej jej całości, postanawia stanowić o sobie samej. Nie jest to jednak łatwe, stąd próbująca ją zatrzymać ręka także jest uwieczniona na płótnie. Miało to wskazać na trudność jakim jest przerwanie tego błędnego koła, w którym tkwimy. Bardzo często jest nim ograniczające nas środowisko nie pytające czego my sami chcemy, przypisujące nam role oraz powinności, do których mamy się stosować. Wykonywanie narzuconych ról jest niczym bycie aktorem we własnym życiu, a uzyskanie wewnętrznej harmonii możliwe będzie tylko i wyłącznie wtedy, gdy skupimy się na naszym szczęściu, rozwoju i marzeniach. Po „uwolnieniu” pamięć o tym, co było powinna jednak pozostać, by nie popełniać tych samych błędów. Nie tylko postać jest tutaj ważnym elementem – w oddali za nią możemy dostrzec odcienie różowych barw, które mają przywodzić na myśl wdzięk oraz kobiecość, a kwiaty goździków symbolizują wyróżnienie i wyjątkowość wśród morza ludzi, którzy są tacy sami. Jest to symboliczne uzupełnienie całej pracy o odwadze do bycia sobą. 

Odwaga – jedno z życiowych wydarć – bo czyż nie trzeba mieć odwagi, by zerwać z utartymi schematami i iść własną drogą?